olimpiyatkoleji@gmail.com 0(422) 290 99 99

Ortaokul Rehberlik

Ortaokul Rehberlik

Sorun çözme ve iletişim becerileri edinmelerine yönelik planlanan etkinlikler bu yıl hayata geçirilen Öğrenci Danışmanlığı Programı ile desteklenir.

ORTAOKUL REHBERLİK SERVİSİ

Ortaokul yılları öğrencilerin ilkokulun çocuksu telaşlarının ve oyunlarının yerini yavaş yavaş ergenliğin ve büyüme kaygılarının aldığı oldukça değişken ve hızlı bir dönemdir. Bu döneme özgü gelişimsel özelliklerin yaşanma şekli de hızı da elbette öğrencinin bireysel farklılıklarına göre şekillenmektedir.

Gelişimsel ve önleyici rehberlik anlayışını temel alan rehberlik bölümümüz, söz konusu dönemin özelliklerini ve öğrencilerimizin bireysel ihtiyaçlarını da dikkate alarak çalışmalarını yürütür.

Öğrencilerimizin;

Farkındalıklarını geliştirmeleri

Olumlu benlik kavramına sahip olmaları

Etkin çalışma alışkanlıkları kazanmaları

Karar verme

Sorumluluk alma.

VELİ / EĞİTİM SEMİNERLERİ

Ergenlik döneminin önemli gelişimsel süreçlerinden biri olan bedensel-cinsel gelişim konusunda farkındalıklarını artırmak, sağlıklı bir şekilde büyümelerini desteklemek için  öğrenci ve velilerimize yönelik bilgilendirici eğitim çalışmaları ve seminerler planlanır.

Velilerimizin çocuklarıyla sağlıklı bir iletişim kurmalarını, gelişim dönemleri hakkında bilgi sahibi olmalarını desteklemek amacıyla alanında uzman konuklar okula davet edilir. Rehberlik Servisi ayrıca her yıl velilerimizin ihtiyaçlarına yönelik seminerler düzenler. 

MESLEKLER GÜNÜ

Ortaokul döneminde öğrencilerimiz ilgi, yetenek ve değerlerini keşfetmeye başlarlar. Bu süreç, onlara gelecekte seçebilecekleri iş ve meslek konusunda kendilerine dair önemli ipuçları verir. Güncel meslek ve alanları tanıtmak amacıyla her yıl Meslekler Günü düzenlenerek öğrencilerin kendilerine dair farkındalıkları artırılmaya çalışılır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi çalışmalarını; aile desteği ve iş birliğinin önemi, veliler ve öğrenciler arasındaki iletişimin sağlıklı yürümesi hedefleri doğrultusunda sürdürür. Rehberlik Servisi çalışma prensibi, öğrenci ve psikolojik danışman arasındaki karşılıklı güven ilkesine dayanır.

Öğrencilerimiz, sağlanan bireysel, duygusal, sosyal ve akademik destek ve çeşitli rehberlik etkinlikleriyle ortaokul seviyesine uyum sağlayarak bir sonraki eğitim basamağı olan liseye hazırlanırlar.