olimpiyatkoleji@gmail.com 0(422) 290 99 99

İlkokul Rehberlik

İlkokul Rehberlik

Rehberlik servisi olarak senede bir kere her öğrenci için özel kişisel ve sosyal gelişim değerlendirmesi yapılmaktadır. 

Rehberlik

Özel Bilge Olimpiyat Okullarının Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi’nin misyonu zihinsel gelişimin yanı sıra kişisel gelişimi öncelikli hedef alarak, çeşitli kaynaklar yoluyla gelişimsel ve önleyici rehberlik hizmetleri sunabilmektir. Okulumuzun rehberlik programı öğrenci, veli ve öğretmenlerin olumlu öğrenme deneyimleri yaşamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Yaklaşım ve içerik olarak “Gelişimsel ve Önleyici Rehberlik” hizmetleri sunmayı amaçlayan okulumuz Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi, öğrencilerin;

Kendilerini tanımalarına

Sağlıklı bir özbenlik geliştirmelerine

Kendine – başkalarına saygılı olmalarına

Sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel alanlarda gelişmelerine

Kişisel sorunları çözme konusunda strateji ve alışkanlıklar geliştirmelerine

İlgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda gelişmelerine yardımcı olmayı hedeflemektedir. 

Öğrencilere Yönelik

Okul psikolojik danışmanının öncelikli görevi, öğrencilere doğrudan destek hizmetleri sağlamaktır. Bu nedenle okul psikolojik danışmanının okulda geçirdiği bir günün önemli bir kısmı öğrencilere yönelik servisler için planlanmaktadır. Okul psikolojik danışmanları öğretmenler ile yakın ilişki içinde çalışarak öğrencilerin ihtiyaçlarını belirlemekte ve bu ihtiyaçlara yönelik planlamalar yapmaktadır.

Öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik, öğrencilerden gelen talep (gönüllü) ya da diğer kişiler tarafından yapılan yönlendirmeler doğrultusunda öğrenci ile yapılan planlı ya da spontan görüşmelerdir. Amaç, öğrencinin bulunduğu durumu değerlendirmesine yardımcı olmak, problem çözme becerilerini geliştirmek, duygusal rahatlama sağlamak ve özel durumlara yönelik öğrenci ile ortak hareket planı belirleyebilmek ve uygulanması sırasında destek verebilmektir.

Özel Bilge Olimpiyat Okulları Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi farklı ihtiyaçlara yönelik dönemsel grup çalışmaları gerçekleştirmektedir.

Değerlendirme

Rehberlik servisi olarak senede bir kere her öğrenci için özel kişisel ve sosyal gelişim değerlendirmesi yapılmaktadır. Bu değerlendirme, ilgili psikolojik danışman tarafından farklı alanlarda öğrencinin geldiği gelişimsel noktaları belirtmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu değerlendirme 1- 4. sınıf düzeylerinde öğrencilerin gelişimlerini basamak basamak göstermekte ve öğrencinin hangi alanlarda desteğe ihtiyacı olduğunu ortaya koymaktadır.