HIZLI İLETİŞİM

Bizimle iletişime geçin

Mesai Saatlerimiz

08:00 - 18:00

8. SINIFLARA SINAV KAYGISI MOTİVASYON ETKİNLİĞİ

8. SINIFLARA SINAV KAYGISI MOTİVASYON ETKİNLİĞİ / Yayınlandı Haberler

Okulumuz 8. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak LGS öncesinde Malatya Fen Lisesi Rehberlik Öğretmeni Murat bey tarafından "Sınavda Dikkat Edilecek Hususlar" ve “Sınav Kaygısı, Motivasyon " konularında seminer düzenlendi.

    Seminerde motivasyonu sağlayabilmek için öncellikle motivasyonun önündeki engellerin kaldırılması gerektiği anlatıldı. Sıklıkla yaşanan sınav kaygısına yönelik baş etme yöntemleri hakkında bilgi verildi. Sınav kaygısının temelinde sandığımız gibi sınavlar değil, sınavlara kişilerin yüklediği anlamlar, yönettiği düşünsel tepkiler, iç konuşmalar, yorumlar ve subjektif değerlendirmelerin yattığını açıklayarak özetle şu bilgileri aktardı: ''Her duygu gibi kaygı da kişinin yaşamını sürdürebilmesi ve yaşamdan doyum alabilmesi için gereklidir. Amaç, kaygıyı tümüyle ortadan kaldırmak değil, kaygıya yenik düşmemek ve yaşanılan kaygıyı belli bir düzeyde tutarak onu kendi yararımıza kullanmaktır. Bu nedenle optimal düzeyde bir kaygı kişiye, istek duyma, karar alma, alınan kararlar doğrultusunda enerji üretme ve bu enerjiyi kullanarak performansını yükseltme açısından yardımcı olur.  Sınava girecek herkes kaygı yaşar ve belli seviyeye kadar olan bu kaygı yararlıdır, uyanıklık sağlar, koruyucudur, dikkati toplamaya yardımcı olur ve motivasyonu arttırır. Kaygının hiç bir zaman sıfır düzeye inmesini beklemeyiz, çünkü uyanıklığı ve motivasyonu yok eder.''

      Sınava hazırlık sürecinde  yeterli ve dengeli uyku, yeterli ve dengeli beslenme, kontrollü sosyal yaşam, zamanı doğru yönetme gibi etkenlerin önemi üzerinde durmuş ve sınav anında doğru nefes ile kaygının azalabileceğini ifade etti.

Haber Fotoğrafları
TOP